SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ

Ödül koyucu Sadri Alışık Kültür Merkezi tarafından, Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’nun dört bir köşesinden Ankara’ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi amaçlayan SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ ise ilk kez 2010 yılında ihdas edilmiş bulunmakta.
Ankara’da ikamet eden konularında uzmanlaşmış, tarafsızlık ilkesini benimsemiş, Sadri Alışık’ın yaşamı boyunca kendisine ilke edindiği değerleri yaşatmayı hedeflemiş, tiyatro sanatçısı, tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerden oluşturulan seçici kurul üyeleri İstanbul’da olduğu gibi sekiz kategoride o yılın “EN İYİ” üç adayı saptıyor. SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ Seçici Kurulu, olanakları dâhilinde Ankara dışında perde açan tiyatroların oyunlarını da izliyor ve seçimlerine bu tiyatro gruplarını da ekliyor.

“EN İYİ”ler basına açıklandıktan sonra, noter huzurunda yapılan gizli oylamayla “EN İYİ” seçiliyor, ödül sanatçıya Ankara ya da herhangi bir Anadolu kentinde düzenlenen görkemli bir törenle sunuluyor.

Ödül kurumunun Ankara ayağıyla eşgüdümü sağlayan İstanbul’daki seçici kurulun başkanına danışılması koşuluyla, tiyatro oyuncularını özel ödüllerle desteklemek Anadolu Seçici Kurul Başkanı’nın yetkisi dâhilinde bulunuyor.

Anadolu tiyatrolarını da ödüllendirmek, dolayısıyla ödül mekanizmasını İstanbul’un tekelinden kurtarmak adına düzenlenen SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ ve SADRİ ALIŞIK TİYATRO VE SİNEMA OYUNCU ÖDÜLLERİ seçici kurulları, her yıl saptanan ödüllere ek olarak, ayrıca tüm yaşamı boyunca Türk tiyatrosuna unutulmaz hizmetlerini armağan eden bir duayen tiyatro insanına Onur Ödülü veriyor.

Diğer taraftan, SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ’nin ilerideki yıllarda geniş bir yelpazede Türkiye sathına yayılması amaçlanıyor ve bu uğurda çalışmalar sürdürülüyor.