SADRİ ALIŞIK TİYATRO VE SİNEMA OYUNCU ÖDÜLLERİ

1996 yılında ilk kez düzenlenen SADRİ ALIŞIK TİYATRO VE SİNEMA OYUNCU ÖDÜLLERİ, sahnelerimizin ve beyaz perdemizin unutulmazlarından, tarihimizin en sevilen oyuncularından Sadri Alışık (1925-1995) anısına o yıldan bu yana aralıksız olarak sahiplerine ulaşıyor.

50 yıla sığdırdığı onca tiyatro oyunu, sinema filmi ve televizyon dizileriyle efsaneleşen; tiyatro sahnesinin ve beyazperdenin tüm renklerini taşıyan ustalığıyla; insanlığı, saflığı, dürüstlüğü, yanı sıra tüm olumsuz koşullara karşın umudu simgeleyen oyunculuğuyla içimizde yer eden, içimize işleyen Sadri Alışık, bu ödüllerle Türk tiyatro ve sinemasında yaşamını sürdürüyor.

Tiyatro ve sinema oyuncularının sanat yaşamlarında kendisine vazgeçilmez bir yer edinen SADRİ ALIŞIK TİYATRO VE SİNEMA OYUNCU ÖDÜLLERİ, konularında uzmanlaşmış, tarafsızlık ilkesini benimsemiş, Sadri Alışık’ın yaşamı boyunca kendisine ilke edindiği değerleri yaşatmayı hedeflemiş, tiyatro sanatçısı, tiyatro eleştirmeni, akademisyenlerden oluşturulan seçici kurul üyeleri tarafından saptanıyor.

Sekiz kategoride, o yılın “EN İYİ” üçer adayına verilmek üzere belirlenen ödüller, onlarca sinema filmi ve yüzün üzerinde tiyatro eseri izlenerek seçiliyor ve “EN İYİ”ler olarak basına açıklanıyor.

“EN İYİ” adayları birer sertifikayla onurlandırılırlarken, basın açıklamasından sonra, noter huzurunda yapılan gizli oylamayla “EN İYİ” seçiliyor, kazanan oyuncuya ödülü düzenlenen görkemli bir törenle sunuluyor.

Diğer taraftan, tiyatro ve sinema oyuncularını ayrıca özel ödüllerle desteklemek, Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin onayı ile seçici kurulların yetkisi dâhilinde bulunuyor.